Zapraszamy: pon. - pt.: 7:30 - 17:00, sob: 7:30 - 14:00

Producenci, partnerzy i marki

Vilmorin

Firma ma długą historię we Francji, gdzie przez prawie dwa stulecia była kontrolowana przez rodzinę, a dziś istnieje jako spółka giełdowa należąca głównie do spółdzielni rolno-przemysłowej Groupe Limagrain, największej firmy zajmującej się hodowlą roślin i nasion w Unii Europejskiej.

Produkty tego producenta w ofercie

Historia

Vilmorin został założony jako butik z roślinami i nasionami w 1743 roku przez eksperta ds. nasion Claude’a Geoffroya i jej męża Pierre’a Andrieux, głównego dostawcę nasion i botanika króla Ludwika XV. Sklep znajdował się na quai de la Mégisserie, ulicy w 1. dzielnicy Paryża. W 1774 ich córka poślubiła miłośnika botaniki Philippe-Victoire Levêque de Vilmorin (1746-1804). Razem ożywili sklepy i stworzyli Dom Vilmorin-Andrieux, który później stał się Vilmorin-Andrieux and Company pod przewodnictwem ich syna, Philippe’a André de Vilmorin (1776-1862). Philippe-Victoire de Vilmorin zaczął importować do Europy drzewa i egzotyczne rośliny w 1766 roku, zaczynając od amerykańskiego tulipana, buraka udomowionego i brukwi. Takie rośliny były nieznane w Europie przed komercyjną promocją ich przez Vilmorin-Andrieux do celów spożywczych, paszowych i zdobniczych.

Firma wyprodukowała pierwszy katalog nasion dla rolników i naukowców. W 1856 Louis de Vilmorin opublikował „Uwagę o stworzeniu nowej rasy buraków i rozważania na temat dziedziczności u roślin”, ustanawiając teoretyczne podstawy dla nowoczesnego przemysłu nasiennego. Liderzy firmy nadal publikowali liczne botaniczne artykuły naukowe we wczesnej historii firmy. W 1972 roku firma została przejęta przez René Hodée, rolnika z regionu Anjou, który przeniósł firmę do La Ménitré, miasta na południowy zachód od Paryża.

Trzy lata później, w 1975 roku sprzedał firmę Groupe Limagrain, która w 1986 roku zmieniła nazwę z Vilmorin-Andrieux na Vilmorin SA, a w 1989 roku stworzył oddział Oxadis, aby specjalizować się w przydomowych ogródkach Vilmorin, w tym nasionach warzyw, kwiatach oraz drzewa, środki ochrony roślin oraz różne artykuły dla zwierząt domowych i ogrodniczych na rynek amatorski. Po tej restrukturyzacji Vilmorin skoncentrował się na nasionach warzyw i drzewach dla profesjonalistów (hodowców, producentów nasion i szkółek).